CV powinno być łatwe do przeczytania i zrozumienia, a jednocześnie wystarczająco szczegółowe, aby pracodawcy mogli dowiedzieć się, co robiłeś w przeszłości. Dobre CV będzie zawierało wszystkie umiejętności wymagane przez pracodawcę – zarówno kompetencje zawodowe jak i interpersonalne.
Czym są kompetencje twarde?
Kompetencje twarde to konkretne zestawy wiedzy, które określają, co pracownik lub specjalista wie i jak zachowuje się w miejscu pracy. Przykładem mogą być umiejętności medyczne, doświadczenie w zarządzaniu projektami, wiedza inżynierska i zdolności przywódcze. Kompetencje twarde można zdobyć poprzez edukację lub szkolenie w miejscu pracy; niektóre z nich wynikają z wieloletniego doświadczenia w danej dziedzinie, podczas gdy inne mogą wymagać bardziej sformalizowanego nauczania w akredytowanej instytucji.
Czym są kompetencje miękkie
Umiejętności miękkie to umiejętności, których nie uważamy za część naszego opisu stanowiska. Są to umiejętności, których możemy użyć, aby pomóc nam w różnych kontekstach.
Silne umiejętności miękkie są nie tylko ważne dla twojej kariery, ale również są niezbędne, aby móc poradzić sobie z własnym obciążeniem pracą i mieć pewność, że przez cały czas jesteś na szczycie swojej gry. To także świetny sposób na zarobienie większej ilości pieniędzy, ponieważ wyniki nie trwają długo – nawet jeśli dopiero się uczysz.
Należą do nich umiejętności interpersonalne, które pozwalają Ci na rozmawianie z ludźmi, rozumienie ich potrzeb i zdolność do współpracy.
Jak zdobywać kompetencje miękkie?
Umiejętności miękkie to umiejętność efektywnej pracy w zespole. Są ważne dla sukcesu w każdej karierze, ale mogą być szczególnie przydatne podczas pracy z innymi. Dobrym sposobem na rozwijanie umiejętności miękkich jest uczenie się od najlepszych.
Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ wymaga ciężkiej pracy i poświęcenia. Wymaga samorozwoju, uczenia się nowych rzeczy i stawania się dobrym w tym, co robisz – czy to pisanie, mówienie, czy jakakolwiek inna umiejętność, której potrzebujesz, aby odnieść sukces w swojej karierze.
Jakie są najbardziej pożądane kompetencje miękkie na rynku pracy?
Najbardziej pożądane umiejętności miękkie na rynku pracy to kompetencje, umiejętności i osobowość. Czynniki te można mierzyć w skali od 1 do 10. Osoba o wysokim poziomie kompetencji ma większe szanse na sukces niż osoba o niskim poziomie kompetencji. Osoba o wysokim poziomie umiejętności ma większe szanse na sukces niż osoba o niskich umiejętnościach. A osoba o wysokiej osobowości ma większe szanse na sukces niż osoba o niskiej osobowości.