4 rzeczy, których nie wiedziałeś o projektowaniu kariery

with Brak komentarzy

O tym, kim jest Projektant Kariery i jak może Ci pomóc, pisałam już tutaj. Może zastanawiasz się, jak właściwie to wygląda? Zdradzam Ci dzisiaj 4 rzeczy, których być może nie wiedziałeś o projektowaniu kariery.

Projektowanie kariery jest elastyczne

To nie jest tak, że plan kariery to dokument, którego trzeba się sztywno trzymać pod karą grzywny. To nie jest też tak, że projektant kariery narzuca Ci swoją wizję. To nie jest tak, że skoro w programie jest dzisiaj sesja o wartościach, to nie możemy zrobić sesji o czymś innym.

Projektowanie kariery, chociaż ma pewne ramy, jest bardzo otwarte i elastyczne, a jego końcowy wynik – plan kariery – jest raczej bardziej kierunkiem, niż nakazem. Czego przede wszystkim chcę nauczyć moich Klientów to…

Projektowanie kariery ma dawać poczucie kontroli nad swoim życiem zawodowym

…że potrafią i mogą podejmować samodzielne, świadome wybory zawodowe (i w ogóle życiowe, bo w projektowaniu kariery nie trzymamy się tylko tematów stricte zawodowych).

Przejście przez proces coachingowy czy proces projektowania kariery (który ma w sobie dużo z coachingu) daje Klientom wzmocnienie, zaufanie do siebie, przekonanie, że życie leży w ich rękach. Bywa, że Klient specjalnie nie wyznacza sobie jakiegoś superkonkretnego celu zawodowego, ale i tak jest w 100% zadowolony ze współpracy, bo zrozumiał, że tylko od niego zależy, w jakim kierunku rozwinie swoją karierę i cieszy się, że został wyposażony w odpowiednie narzędzia.

Projektowanie kariery nie jest na zawsze

Z tematem elastyczności wiąże się kolejny punkt – projektowanie kariery to nie jest coś, co wykonuje się raz, a dobrze i starcza na całe życie. Ale o tym napisałam cały osobny artykuł, do którego lektury Cię zachęcam: Projektowanie kariery nie jest na zawsze!

Projektowanie kariery jest procesem

Proces to, według Słownika Języka Polskiego, przebieg następujących po sobie i powiązanych przyczynowo określonych zmian. Proces, jak każda zmiana, wymaga czasu, żeby się zadział.

Jedna konsultacja z projektantem kariery czy jedna sesja coachingowa to jeszcze nie proces (ale mogą one zapoczątkować pewne procesy myślowe w Twojej głowie). Procesy projektowania kariery, które prowadzę, mają pewną charakterystykę:

  • składają się z poszczególnych faz i kroków,
  • fazy i kroki są logicznie ułożone, nie możemy przejść do fazy 2 bez fazy 1,
  • rozpoczynają się już przed 1 sesją, gdy wysyłam Klientowi do wypełnienia ankietę powitalną,
  • kończą się, gdy Klient osiągnie założony cel.

Czyli… jak każdy proces 😊

Jeśli nie czujesz się dobrze w obecnym miejscu, chcesz uporządkować swoje życie zawodowe – zapraszam Cię do procesu projektowania kariery. Umów się na bezpłatną sesję wstępną przez Skype! Wejdź do kalendarza i wybierz Dodaj nowy termin -> Bezpłatna konsultacja 30 min. Skontaktuję się z Tobą mailowo, by spytać Cię krótko o Twoje cele.
Follow Emilia Wojciechowska:

Projektant Kariery, coach

Cześć! Nazywam się Emilia Wojciechowska. Jestem coachem i Projektantem Kariery. Dzielę się z Tobą swoją wiedzą, byś lepiej sobie radził na rynku pracy i wiódł pełne pasji życie.