Jak podejmować świadome decyzje zawodowe?

with Brak komentarzy

świadome decyzje zawodowe

Spójrz za siebie, na drogę zawodową, którą już masz za sobą. Przypomnij sobie wszystkie wybory, które przed Tobą stanęły – od wyboru szkoły średniej po przyjęcie ostatniej oferty pracy czy propozycji awansu. Czy wszystkie te decyzje były naprawdę Twoje?

Co to znaczy “świadome decyzje zawodowe”

Spójrz, jak wielu ludzi podąża podobnym schematem: liceum – studia – praktyki – praca w tym samym miejscu – kilka lat w pierwszej pracy – zmiana pracy na podobną u innego pracodawcy…

Decyzja o kierunku studiów jest często podyktowana wyborem, którego dokonali znajomi, naciskiem rodziców, modą lub wyłącznie tym, na co ma być zapotrzebowanie w przyszłości.

Kolejne decyzje zawodowe często wynikają z wygody, podpowiedzi bliskich osób czy nawet nacisków ze strony firmy.
I tak pozwalamy, aby to inni albo los decydowali o naszym życiu zawodowym. A potem budzimy się z ręką w nocniku, gdy zdajemy sobie sprawę, że wcale nie jesteśmy w miejscu, w którym chcemy być, a nasze wybory zawodowe były… jakby nie nasze.

Bo świadome wybory zawodowe to takie, które podejmujemy z pełnym przekonaniem, że podążamy właściwą drogą, że ta decyzja przybliży nas do realizacji naszych celów zawodowych, a przy tym będziemy czuć, że jest podjęta w zgodzie z naszymi wartościami. Świadome to też takie, które zostały podjęte na podstawie faktów, a nie chwilowych emocji (np. rzucenie wypowiedzeniem, bo szef nas wkurzył). To takie, że od razu czujesz, że są Twoje.

Po co podejmować świadome decyzje zawodowe?

A no właśnie po to, żeby za parę lat nie zorientować się, że jesteśmy w miejscu, którego szczerze nienawidzimy. Że robimy coś ze względu na kogoś.

Po to, żeby się w pełni realizować i czerpać satysfakcję z pracy. Żeby cieszyć się życiem.

A nawet po to, żeby nie zamilknąć na rozmowie kwalifikacyjnej, gdy otrzymamy pytanie o to, dlaczego chcemy zmienić pracę i jakie są nasze dalsze plany zawodowe.

Po to, żeby móc sterować samodzielnie swoim życiem i brać za nie pełną odpowiedzialność. A z tym właśnie jest problem – wolimy, gdy ta odpowiedzialność leży po stronie innych, bo wtedy w razie niepowodzenia zawsze można zrzucić winę na kogoś innego…

Jak podejmować świadome decyzje zawodowe?

Najpierw trzeba podjąć inną decyzję: że bierzesz pełną odpowiedzialność za swoje życie. Że od tej pory wszystko, co w życiu robisz, robisz na własną odpowiedzialność i ponosisz tego konsekwencje.

Potrzeba też odwagi, bo często się przyda: czy to w momencie negocjacji z rodzicami na temat studiów czy w momencie składania wypowiedzenia bez znalezienia sobie opcji zapasowej.

Gdy masz już te fundamenty, musisz dokładnie poznać siebie i swoje potrzeby. Na ich podstawie tworzysz swoje cele zawodowe. To one wyznaczają Ci drogę, którą masz podążać – dzięki czemu niestraszne Ci życiowe dylematy.

Kolejna sprawa – decyzje zawodowe podejmuj, gdy emocje już opadną, jak po wielkiej bitwie kurz. Niech nie będzie to kwestia chwilowego impulsu. Owszem, wsłuchuj się w swoje emocje, zastanów się, o czym Cię informują, o co musisz zadbać. Ale gdy już się prześpisz.

 
Więcej o świadomym podejmowaniu decyzji zawodowych mówię w kursie online Idealnie Dopasowana. Sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie!
Follow Emilia Wojciechowska:

Projektant Kariery, coach

Cześć! Nazywam się Emilia Wojciechowska. Jestem coachem i Projektantem Kariery. Dzielę się z Tobą swoją wiedzą, byś lepiej sobie radził na rynku pracy i wiódł pełne pasji życie.